Svet-Stranek.cz
Jezdec může být spokojený jen v sedle spokojeného koně...
STÁJ TENNESSEE BONANZA

Historie jezdeckého oddílu:Jezdec může být spokojený jen v sedle spokojeného koně...

Historie jezdeckého oddílu

Stáj Tennessee vznikla v roce 2008 v Tiché nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm.

Členové a aktivní příznivci: Zuzka, Tereza, Barborka, Jaruška, Žanetka, Danča, pan Jurek, Eliška, Hanka, Petra, Patricie, Klárka, Markétka, Kačenka, Laďa

Koníci: Jasná, Jersy, Jasmína, Rozárka, Artaj, Atrej

Další obyvatelé stáje: pes Blek, kocour, krávy a telátka Uhlík a Herkules

V Tiché byla postupně opravena stará budova, kde jsme svépomocí pro členy oddílu zařídili kuchyňku, sedlovnu, klubovnu a šatnu s místností na přespání. Dále jsme opravili stáje a chodník před stájí. O koníky a další zvířátka jsme se vzorně starali téměř denně, ať už bylo krásně teplo nebo půl metru sněhu. Během několika měsíců ovšem došlo k výměně některých členů výboru občaského sdružení a také k výměně názorů na chod celého oddílu. Majitel koní a budovy si dále nepřál, aby oddíl v Tiché fungoval a připuštění klisny Rozárky pak byl poslední krok k přestěhování oddílu, protože v Tiché již pro nás nebylo dost místa. Ale každý konec má svůj začátek :-)

Na podzim roku 2009 jsme vybudovali dřevěnou stáj na louce v Trojanovicích pod Javorníkem, kde jsme se s Rozárkou přestěhovali. Louku jsme si pronajali od obecního úřadu, celou jsme ji zbavili náletů, trní, velkých drnů a během měsíce v malebné krajině stála stáj pro 4 koně. Aby Rozárce nebylo smutno, koupili jsme z nedaleké usedlosti stařičkého poníka Barona, který byl ovšem v novém domově moc šťastný a dával to všem najevo. Za nedlouho se Rozárce narodila klisnička, kterou jsme pojmenovali Bonanza, podle této klisny jsme pak přejmenovali i celý oddíl a od roku 2011 se občanské sdružení nazývá Stáj Tennessee Bonanza.

Baronek byl smutný, že se teď Rozárka věnuje hříbátku a na něj nezbývá moc pozornosti, proto byl zakoupen a Stájí pronajat další kůň a shodou okolností se jmenoval úplně stejně, Baron.
Baron byl ovšem velký tmavý hnědák, který si velmi brzy získal vedoucí pozici ve stádě. Když Bonanza dovršila půl roku, měla se odstavit, jak tomu zpravidla bývá. Jenže malá se své maminky nechtěla vzdát tak snadno a tak bylo zakoupeno ještě jedno hříbě, které se jmenovalo Paula V, nikdo ji ovšem neříkal jinak než Baileys.

Čas ve stáji plyne velmi rychle a my jsme se bohužel museli v dubnu 2013 rozloučit s valáškem Baronkem, který se dožil krásných 31 let, a na kterého budeme vzpomínat ještě hodně dlouho.

V roce 2013 tedy jsou ve stáji 4 koně: Baron, Rozárka, Bonanza a Baileys. Všechny koně jsou soukromých majitelů a jsou občanským sdružením pouze pronajaty, stejně, jako celý areál jízdárny.
Dále se ve stáji nachází ovečky, kozy, prasátko Barbie, králíci a kocouři.

Členů oddílu také přibývá jak z řad nejmenších, tak z řad milovníků koní v důchodovém věku. Jsme moc rádi, že se naše poslání, zprostředkovat kontakt s přírodou, se zvířaty a hlavně koňmi, daří uskutečňovat a všem, kteří se na tomto podílí děkujeme.